DYNAMIC DRIVE POOL
Slider

ddp micro2Branża nadawcza zmienia się bardzo szybko. Ethernet stał się dominującą technologią sieciową we wszelkich zastosowaniach włączając w to technologie „Chmury”. Wymagania dotyczące przepustowości wzrastają z powodu co raz większej wymiany danych oraz implementacji technologii 4K oraz 8K. Ponad to jest także coraz mniej czasu oraz wiedzy aby zarządzać złożoną infrastrukturą oraz schematami działań. Te zmiany mają ogromny wpły na technologie przechowywania danych w naszej branży. Jednak największy wpływ w tej dziedzinie wynika z zastosowania pamięci flash – czyli dysków SSD.

ddp micro2Branża nadawcza zmienia się bardzo szybko. Ethernet stał się dominującą technologią sieciową we wszelkich zastosowaniach włączając w to technologie „Chmury”. Wymagania dotyczące przepustowości wzrastają z powodu co raz większej wymiany danych oraz implementacji technologii 4K oraz 8K. Ponad to jest także coraz mniej czasu oraz wiedzy aby zarządzać złożoną infrastrukturą oraz schematami działań. Te zmiany mają ogromny wpły na technologie przechowywania danych w naszej branży. Jednak największy wpływ w tej dziedzinie wynika z zastosowania pamięci flash – czyli dysków SSD.

Dlaczego dyski SSD? No cóż 3,5 calowe dyski wciąż zwiększają pojemność. Obecnie to już 15TB ale wprowadzenie dysków 2.5 cala SSD o pojemności 15 TB także zostało ogłoszone. Dyski SSD są mniejsze, zużywają mniej energii, są lżejsze, nie posiadają obrotowych elementów konstrukcji oraz są wysoce niezawodne i bardzo szybkie. Większość użytkowników korzystających z współdzielonych macierzy dyskowych już wykorzystuje dyski SSD w ten czy inny sposób doświadczając i zalet. W niedalekiej przyszłości będzie trzeba zdecydować czy chcesz rozpocząć korzystanie z dysków SSD również w macierzach. Aby dokonać takiego przejścia trzeba być w pełni świadomym jak rynek dysków SSD będzie wyglądał na przykład w ciągu najbliższych 8 lat. Okres wydaje się długi, ale już teraz można przywidzieć, że dyski pracujące w trybie 24/7 zostaną zastąpione przez SSD. Czy takie przejście może dokonać się łagodnie?

Magicznymi słowami jest tu Hybrydowe DDP z buforowaniem SSD umożliwiające dodawanie DDP16EX, DDP24EX oraz DDP60EXR w locie dzięki mechanizmowi automatycznej redystrybucji danych (systemy z oprogramowaniem V4). Takie rozszerzenie można dokonać bez konieczności interwencji administratora i zmiany konfiguracji w webowym systemie zarządzania. Ale to dopiero początek ułatwień które nastąpią w wersji oprogramowania V5. Dzięki technologii „Here, There and Elsewhere”. Dzięki tej technologii kolejne macierze będą mogły być dodane do systemu „w locie” - również jak poprzednio bez konieczności zmian dokonywanych przez administratora.
here there elsewhere Jeżeli to konieczne, pojedyncze DDP może być usunięte z systemu i wykorzystane jako niezależna macierz gdzie indziej. Po zakończeniu pracy może być dodane z powrotem do systemu, a jego zawartość będzie natychmiast dostępna dla użytkowników. To wszystko daje możliwość liniowego skalowania zarówno pojemność oraz przepustowości, a także lustrzanego Ingestu, kopiowania oraz nagrywania.

Dla użytkowników migracja jest bardzo prosta zwłaszcza, gdy używają jednego woluminu dla każdej grupy dysków. Przy wykorzystaniu oprogramowania V4. Użytkownicy DDP mogą rozbudowywać system grupami dysków SSD oraz tradycyjnymi i wykorzystywać je do buforowania lub równomiernego rozkładania obciążenia. W kolejnych latach w systemie DDP będzie się instalować coraz więcej grup dysków SSD. Co raz więcej Ingestu będzie także robione bezpośrednio na dyski SSD. Po pewnym czasie bazowy system DDP może wymagać wymiany, ponieważ stanie się przestarzały. Dzięki nowemu oprogramowaniu V5 także proces wymiany poszczególnych jednostek DDP będzie odbywał się gładko. Wystarczy podłączyć nowozakupione DDP do systemu, skonfigurować podłączyć do sieci i włączyć.

Wyjęcie z systemu jednego nie działającego DDP może być dokonane w dowolnym momencie. Nie ma już konieczności dokonania tego natychmiast. To urządzenie może nawet być wykorzystane ponownie do mirrorowania danych, jeżeli nie jest zbyd stare.

Ten scenariusz może być zrealizowany bez konieczności wprowadzania zmian w strukturze woluminów (w jednej przestrzeni roboczej) bez konieczności wprowadzania zmian użytkowników, grup oraz praw dostępu i zmian w oprogramowaniu na stanowiskach użytkowników. Nowe DDP może być umieszczone w innej serwerowni, jeżeli będzie znajdować się w tej samej podsieci.

ddp4Z czasem jednak co raz więcej nowozakupionych DDP powinno być microDDP10GbE o wystarczającej pojemności. MicroDDP10GbE daje swobodę wyboru i najlepiej dopasowuje się do wymagań firmy. Nie wymaga umieszczenia w serwerowni, a każde DDP może być umieszczone tutaj, tam lub gdzieindziej.

Można sobie wyobrazić, że dla użytkowników nie korzystających z DDP wizja nakreślona tutaj może być frustrująca. Dla innych brzmi jak spełnienie marzeń, w którą ciężko uwierzyć. Szczególnie, jeżeli wziąć pod uwagę, że zarówno przejście z klasycznych dysków na DDS oraz migracja ze starszych modeli DDP na nowe odbywa się gładko. Tak więc osoby, które nie korzystają z DDP a są świadome kosztów i wydajność a zastanawiają się nad nowym systemem storage zdecydowanie powinny przyjrzeć się DDP.

Również pytanie o wygląd przyszłości systemów macierzowych nie musi być już zadawane, ponieważ przyszłość już tu jest dzięki microDDP10GbE.

Oczywiście w przyszłość DDP może ulec dodatkowej miniaturyzacji i z pewnością zwiększy się pojemność oraz przepustowość danych, ale podstawowe cechy takie jak niski pobór mocy, bezgłośność i mała waga pozostaną bez zmian. Jeżeli spojrzeć na w serwerowni na macierz będzie ona składać się z setek dysków zajmujących ogromne 19'' półki RACK i wymagające ogromnych systemów klimatyzacji, aby zapewnić odpowiednie chłodzenie.

To wystarczy, aby się zorientować dokąd zmierzamy. Zapytaj jak będziemy oferować ten system mając na uwadze przyszłość, którą nakreśliliśmy powyżej. Tym pytaniem możemy pomóc specjalistom branży broadcast podjąć decyzję o wyborze DDP od Ardis Technologies.

  • DDP z różnych lokalizacji mogą zostać połączone w jeden system z równoległym dostępem do danych
  • Nie wymaga zmian w interfejsie administracyjnym aby dodać w locie kolejne DDP.
  • Buforowanie SSD, rozkładanie obciążenia, mirrorowanie oraz liniowe skalowanie w krokach po 220 MB/s






NASZE MARKI

Logo_menu_140px.pngOsprey_menu.pngaxon.pngcartoni_menu_140x35.pngddp_menu_logo_140x130.pngdecimator_design_menu_logo.pngkramer_logo_140x27.jpglowel_menu_140x35.pngmog_logo_menu.pngprismlogo_tx_small.pngprodys_menu140x35.pngutah_logo_menu.pngvector_3_menu_logo.png